Lidské papilomaviry | Infekce a záněty v těhotenství
Papilomavirové infekce

Papilomavirové infekce

Lidské papilomaviry

Lidské papilomaviry (HPV) způsobují růst genitálních bradavic nebo nádory děložního čípku.
A protože v graviditě snižuje aktivita imunitního systému, je důležité se papilomaviry pečlivě zabývat ještě před otěhotněním. V případě nálezů na hrdle děložním je zapotřebí pravidelná a častá kontrola v průběhu gravidity (na jejím začátku, ve 24. a poté v 32. týdnu). Genitální bradavice nelze v těhotenství ovlivnit farmaky (imunomodulační či lokální chemoterapie není dovolena), řeší se tedy především chirurgicky – laserem, studeným nožem, elektrickou kličkou.

Papilomatóza laryngu

Papilomaviry mohou také způsobovat poporodní onemocnění dýchacích cest dítěte (papilomatóza laryngu). Toto riziko je však extrémně nízké – až tak, že se toto onemocnění dítěte přestalo dávat do přímé souvislosti s onemocněním matky. Spontánní porod se navíc upřednostňuje před ukončením těhotenství císařským řezem.

Vakcinace proti papilomavirům

Účinnou prevencí je vakcinace proti HPV, která je ovšem možná pouze mimo graviditu. V případě neplánovaného otěhotnění se považuje za dostatečnou vakcinace dvěma dávkami do začátku gravidity. Pokud žena stihla dávku pouze jednu, je zapotřebí vakcinaci znovu zahájit po porodu.

Nenašli jste informace, které Vás zajímají? Naše lékařky Vám na ně rády odpoví v sekci Zeptejte se.