Vulvovaginitis | Infekce a záněty v těhotenství
Záněty v těhotenství

Vulvovaginitis

Problémy v těhotenství

Problémy spojené s výtokem, svěděním nebo jinými nepříjemnými pocity v pohlavním ústrojí jsou v těhotenství častější. Mohou za to především mykózy, kvasinkové záněty. Kvasinky jsou přítomny asi u poloviny zdravých žen, potíže ovšem způsobují jen v případě přemnožení. A protože mají rády vysokou hladinu ženských pohlavních hormonů, těhotenství jim velmi svědčí. Výsledkem jsou potíže jako svědění a hustý tvarohovitý výtok (může ale být i řídký vodnatý). Naštěstí nemají nepříznivý vliv na graviditu a léčbou se jich lze snadno zbavit.

Anaerobní vaginóza

Výtok způsobuje také takzvaná anaerobní vaginóza, která je následkem přemnožení bakterií nesnášejících kyslík. Vlastně ani nejde o zánět, ovšem rybinou páchnoucí výtok není proto méně nepříjemný. Některé vědecké studie navíc spojují anaerobní vaginózu se zvýšeným rizikem předčasného porodu. Přemnožení bakterií je příčinou i dalších problémů s výtokem. Aerobní vaginitis způsobují bakterie vyžadující kyslík, takzvanou laktobacilózu některé druhy laktobacilů, které jinak chrání normální poševní prostředí.

Trichomoniáza

Těhotná žena může onemocnět i trichomoniázou, pohlavně přenášenou infekcí způsobenou prvokem bičenka poševní, dnes u nás naštěstí vzácnou.