Lidské papilomaviry | Infekce a záněty v těhotenství
Papilomavirové infekce

Papilomavirové infekce

Lidské papilomaviry

Lidské papilomaviry (HPV) způsobují růst genitálních bradavic nebo nádory děložního čípku.
A protože v graviditě snižuje aktivita imunitního systému, je důležité se papilomaviry pečlivě zabývat ještě před otěhotněním. V případě nálezů na hrdle děložním je zapotřebí pravidelná a častá kontrola v průběhu gravidity (na jejím začátku, ve 24. a poté v 32. týdnu). Genitální bradavice nelze v těhotenství ovlivnit farmaky (imunomodulační či lokální chemoterapie není dovolena), řeší se tedy především chirurgicky – laserem, studeným nožem, elektrickou kličkou.

Papilomatóza laryngu

Papilomaviry mohou také způsobovat poporodní onemocnění dýchacích cest dítěte (papilomatóza laryngu). Toto riziko je však extrémně nízké – až tak, že se toto onemocnění dítěte přestalo dávat do přímé souvislosti s onemocněním matky. Spontánní porod se navíc upřednostňuje před ukončením těhotenství císařským řezem.

Vakcinace proti papilomavirům

Účinnou prevencí je vakcinace proti HPV, která je ovšem možná pouze mimo graviditu. V případě neplánovaného otěhotnění se považuje za dostatečnou vakcinace dvěma dávkami do začátku gravidity. Pokud žena stihla dávku pouze jednu, je zapotřebí vakcinaci znovu zahájit po porodu.